Czynniki jakości połączeń spawanych
Jakość łącza zespawanych materiałów to techniczne uwarunkowanie wytrzymałości, niezawodności oraz w dłuższym czasie, trwałości rozwiązań technicznych w spawaniu. Wiedza i doświadczenie spawacza, dobrej jakości materiały czy wysokospecjalistyczny osprzęt – to bez wątpienia niezbędnik, jeśli prace spawalnicze mają być wykonane solidnie. Czy da się jednak określić bardziej specyficzne czynniki oceny jakości spawu? Otóż – tak, przedstawieniem tematu zajmuje się właśnie ten artykuł. Jeśli będziesz zainteresowany, więcej informacji w temacie spawalnictwa, możesz uzyskać na szkoleniu UDT spawanie w ośrodku ERGON.
Zespalanie materiałów, a niezawodność spawu
Przy łączeniu materiałów poprzez ich nagrzewanie i topnienie, ze spoiną lub bez, zdarza się, że powstała indukcja cieplna lub jakaś istniejąca wada materiałowa, stają się bezpośrednim przyczynkiem do osłabienia wytrzymałości łącza. Może to wpłynąć na usterkowość zaprojektowanej konstrukcji. Dlatego właśnie, niezbędne jest skontrolowanie jakości połączeń spawanych.
Kontrola jakości wykonanych prac spawalniczych
Badania wytrzymałości połączeń spawanych odbywają się z wykorzystaniem sposobów nieniszczących i niszczących. Metody nieniszczące polegają na wykryciu wad, bez najmniejszych naruszeń konstrukcji, tj. wizualne, z wykorzystaniem ultradźwięków, radiografii, prądów wirowych, czy poprzez sprawdzenie nieciągłości materiału. Z kolei, metody niszczące wykorzystują próby wytrzymałości spawu poprzez rozciągnięcia, zginania, a także próby udarności, twardości oraz działanie metalografii makro- i mikroskopowej. Badanie jakości połączeń spawanych zajmuje się czynnikami, które mają największy wpływ na uzyskane wyniki kontroli.
O czynnikach jakości spawu
Do istotnych warunków jakości spawania należą:
- poprawność projektu i rysunków technicznych konstrukcji – w szczególności w kontekście konkretnego połączenia spawanego,
- metoda wykonania spawu – jej wybór wiąże się z rodzajem źródła ciepła oraz wykorzystaniem odpowiedniego dla niej sprzętu,
- rodzaj zespalanych ze sobą materiałów,
- geometria powstającego złącza,
- rozmiar złącza,
- rodzaj materiału danej elektrody spawalniczej,
- sposób indukowania energii cieplnej,
- warunki wykorzystania i użytkowania.
Efektywność, a ekonomika procesu spawania
Jakość maksymalizuje efektywność funkcji eksploatacyjnych, jednakże nieefektywność kosztową, czyli opłacalność. Jakość i uzasadnienie ekonomiczne to dwa aspekty, które często pozostają ze sobą w sprzeczności. Pogodzenie tych dwóch odmiennych wartości, najczęściej, wydarza się na etapie projektowania i sporządzania dokumentacji technicznej, m.in. w specyfikacji, która określa wymagania prawidłowego wykonania i eksploatacji według potrzeb klienta.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej
Temat spawania rzetelnie omawiany jest na dedykowanym kursie w ERGON. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony szkolenia i zapoznania się z cennikiem.