butle tlenowe, gazowe, CO

Urządzenia ciśnieniowe – szkolenie

Zapraszamy na kurs napełniania zbiorników ciśnieniowych. Każdy, kto pracuje przy instalacjach gazowych, powinien odbyć szkolenie z zakresu obsługi butli ciśnieniowych. Serwisanci sprzętu związanego z klimatyzacją czy chłodziarkami także muszą wiedzieć wszystko o tego typu butlach. Nie tylko specjaliści mają obowiązek bycia obeznanym z tym tematem – podstawy musi znać nawet pracownik gospodarczy w szpitalu. Jeśli używamy zbiorników ciśnieniowych, niezbędne są uprawnienia do obsługi i napełniania takich butli. Kurs, który pozwoli na ich nabycie, znajdziecie Państwo w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON. 

Zakres kursu 

butle z gazem

Szkolenie w zakresie napełniania i obsługi zbiorników ciśnieniowych składa się z dwóch części. Pierwsza, teoretyczna, zawiera tematy dotyczące przepisów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczestnicy zapoznają się ze specyfiką poszczególnych gazów, czyli informacjami o ich właściwościach fizycznych i chemicznych, a także ogólnymi wiadomościami na ten temat. Oprócz tego, uczymy rozpoznawania oznaczeń na zbiornikach, do których należą etykiety ostrzegawcze czy kody barwne. Ważnym tematem jest zapoznanie się z czynnościami roboczymi i kontrolnymi wykonywanymi podczas napełniania butli. Niezbędna jest też wiedza dotycząca konstrukcji zbiorników.  

Druga część kursu pozwala poznać urządzenie w praktyce. Uczestnicy pod okiem instruktora zajmują się podstawowymi czynnościami montażowymi i serwisowymi. On z kolei pokazuje kursantom, jak napełnia się instalację oraz jak się obsługuje stację odzysku. 

Egzamin i uprawnienia 

Po skończonym kursie uczestnicy mogą w pełni przygotowani podejść do egzaminu państwowego. Podczas jego przeprowadzania są obecni egzaminatorzy z Urzędu Dozoru Technicznego. Tylko pozytywne zaliczenie egzaminu zapewnia zdobycie uprawnień. Są one ważne bezterminowo, a zatem nie trzeba ich odnawiać co jakiś czas. Współpraca ośrodka szkoleniowego z UDT jest gwarancją tego, że uprawnienia będą ważne w całym kraju. Zapewniamy również, że w naszym ośrodku większość osób zdaje z powodzeniem egzamin. 

Dlaczego warto? 

W Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON pracują instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem. Na naszych zajęciach staramy się wdrażać nowoczesne rozwiązania i uczymy na nowym sprzęcie. Gwarantujemy, że nasze szkolenia są ciekawe i można z nich wynieść wiele informacji. Na rynku pracy jest to w pełni pożądana umiejętność, ponieważ napełnianie butli jest przydatne w wielu profesjach. Przyszli pracodawcy na pewno przychylniej spojrzą na Państwa życiorys, gdy znajdzie się na nim zapis o nabyciu takich kwalifikacji. Co ważne, dobre przeszkolenie zapewnia Państwu należyte bezpieczeństwo w pracy przy zbiornikach ciśnieniowych. W ten sposób można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby skończyć się tragicznie. 

kurs na gaśnice

Dla kogo jest szkolenie? 

Jeśli pracujecie Państwo zawodowo przy napełnianiu gazów lub obsługujecie przenośne zbiorniki ciśnieniowe, w pierwszej kolejności powinniście pomyśleć o szkoleniu. To ważna kwestia, której nie da się ominąć, ponieważ obsługa butli bez uprawnień grozi karami w razie kontroli. Nie są to jedyne osoby, które muszą przebyć szkolenie. Nawet osoby obsługujące osprzętowanie do gry w paintball mają taki obowiązek. Oprócz nich strażacy oraz pracownicy uzdrowisk i szpitali, którzy mają do czynienia z butlami gazowymi, koniecznie powinni wziąć udział w kursie. Monterzy pomp ciepła i instalacji do chłodziarek, a nawet osoby zatrudnione w przemyśle spożywczym także są do tego zobowiązane. Ostatnią grupą osób, które powinny wziąć udział w szkoleniu, są płetwonurkowie oraz ci, którzy obsługują bazy dla nurków. Mimo wszystko, nawet jeśli nie należą Państwo do żadnej z tych grup osób, a chcecie poszerzyć swoje kwalifikacje, również zachęcamy do nabycia uprawnień.  

Napełnianie zbiorników ciśnieniowych 

Wyjaśnijmy, co tak naprawdę można napełniać, kiedy już odbędziemy szkolenie UDT. Przenośny zbiornik ciśnieniowy, który ma objętość wyższą niż 350 cm3, podlega dozorowi technicznemu. Z tego też powodu koniecznie trzeba nabyć uprawnienia, aby móc obsługiwać taką butlę bez przeszkód. Zbiornik może być wypełniony gazami skroplonymi, rozpuszczonymi lub sprężonymi. 

Grupa gazów Nazwy gazów 
Skroplone Dwutlenek węgla, podtlenek azotu, gaz ziemny, amoniak, gazy fluorowane (HFC, PFC, SF6); 
Rozpuszczone Tlen (zarówno medyczny, jak i techniczny), azot, powietrze, gazy szlachetne (hel, argon); 
Sprężone Acetylen. 

Na gazy fluorowane konieczne jest ukończenie dodatkowego kursu (f–gazy). Kiedy urządzenie jest napełnione tą substancją i trzeba je opróżnić, trzeba mieć zarówno uprawnienia na obsługę zbiornika ciśnieniowego, jak i na f–gazy. Oprócz tego butle mogą być wypełniane sprężonym powietrzem, wodorem, ditlenkiem azotu oraz różnymi mieszaninami gazów. Warto zaznaczyć, że grupa substancji kriogenicznych, czyli silnie schłodzonych i skroplonych gazów, także może być obsługiwana dzięki tym uprawnieniom. 

Gaśnice 

Przy obsłudze gaśnicy można się zastanowić, czy ona również jest takim przenośnym zbiornikiem. Butla, która zawiera gaz stałociśnieniowy lub dwutlenek węgla, jest traktowana jako przenośny zbiornik ciśnieniowy. Aby móc napełniać gaśnice o pojemności powyżej 350 cm3, także konieczne są uprawnienia, które nadaje Urząd Dozoru Technicznego. Z tego też powodu, jeśli chcą Państwo pracować jako konserwatorzy gaśnic, także zachęcamy do podjęcia się kursu!  

Dlaczego my?

Zapraszamy serdecznie do zapisywania się na szkolenie w zakresie napełniania i obsługi przenośnych zbiorników ciśnieniowych! W Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON mamy do dyspozycji wiele terminów. Prowadzimy kursy w naszych oddziałach znajdujących się w Warszawie i w wielu innych miastach w Polsce. Możliwe jest także dotarcie bezpośrednio do zakładu pracy zleceniodawcy – bez względu na to, jaki to rejon Polski! Ceny szkoleń są naprawdę przystępne, a przy większych zorganizowanych grupach oferujemy rabaty. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi naszymi szkoleniami – zachęcamy do kontaktu.

urządzenia ciśnieniowe

Więcej informacji: