Zapraszamy do Ośrodka Doskonalenia Kadr ERGON na profesjonalny kurs eksploatacji sprężarek, dmuchaw, ssaw, kompresorów oraz instalacji sprężonego powietrza. Oferowane przez ERGON szkolenie poświęcone jest wszystkim aspektom użytkowania i dozoru sprężarek oraz innych tego rodzaju urządzeń. Nasi prowadzący dysponują odpowiednimi kwalifikacjami i stawiają szczególny nacisk na umiejętności praktyczne. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie technologii światłowodowych od ponad dwudziestu lat.

  kompresor warsztatowy

Korzyści z posiadania uprawnień na sprężarki

Wiele narzędzi oraz maszyn budowlanych działa dzięki zastosowaniu powietrza o wysokim ciśnieniu. Używane w przemyśle urządzenia mają moc powyżej 20kW, a ich obsługa wymaga posiadania uprawnień wydawanych przez UDT. Podobnie sprawa ma się z obsługą instalacji sprężonego powietrza i gazów technicznych. Mimo że używanie pistoletu pneumatycznego nie jest obwarowane kwalifikacjami, to wymaga wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Skorzystanie z oferowanego przez ERGON szkolenia obsługi sprężarek ułatwi ci poszukiwania pracy.

Duże przedsiębiorstwa oraz zakłady korzystają z kompleksowych systemów połączonych z jednym lub dwoma zbiornikami ciśnieniowymi. Eksploatacja takiej sieci wymaga umiejętności oraz profesjonalnego przygotowania do pracy na tym stanowisku.

Stały dopływ sprężonego powietrza bez zagrożenia wahaniami mocy w systemie sprawdza się zwłaszcza na liniach produkcyjnych. Kompresory spotykamy również w warsztatach samochodowych – wszędzie tam potrzebni są fachowcy posiadający odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.

Kurs na sprężarki kończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, a uzyskanie pozytywnego wyniku gwarantuje zdobycie uprawnień, które są ważne przez 5 lat.

Umiejętność eksploatacji i dozoru sprężarek, dmuchaw, ssaw, kompresorów oraz instalacji sprężonego powietrza pozwoli ci na pracę między innymi w:

 • gazownictwie i transporcie gazów;
 • hutnictwie;
 • zakładach zajmującymi się procesami technologicznymi w obszarze chemii przemysłowej;
 • górnictwie;
 • branży chłodniczej;
 • firmach wykorzystujących sprzęt z wymuszoną cyrkulacją;
 • branżach wykorzystujących procesy wywoływania sztucznego ciągu w sprzęcie kotłowym i w chłodnicach kominowych;
 • transporcie pneumatycznym;
 • firmach zajmujących się profesjonalnym malowaniem pod ciśnieniem.

sprężarka przemysłowa” 

Klasyfikacja sprężarek

Zadaniem sprężarki jest podwyższenie ciśnienia powietrza lub gazu oraz usprawnienie jego przepływu. Można je klasyfikować biorąc pod uwagę różne parametry.

Podział ze względu na:RodzajCechy
konstrukcjęsprężarki odśrodkowezwiększają ciśnienie powietrza
sprężarki śrubowe rotacyjnesprężanie odbywa się za sprawą dwóch wirników
sprężarki tłokoweurządzenie pobiera powietrze, tłok zmniejsza jego objętość i zwiększa ciśnienie
stosunek sprężaniadmuchawy
kompresory
wentylatory
mobilność

 

sprężarki przewoźnemogą być holowane lub przewożone pojazdem
sprężarki stacjonarne
rodzaj napęduelektryczne
ręczne
rodzaj sprężanego czynnikagazowe
powietrzne

 

Oferta zajęć

Nasze szkolenie dedykowane jest dla osób, które chcą zapoznać się z podstawami obsługi sprężarek oraz dla tych, którzy pragną pogłębić zdobytą przez lata praktyczną wiedzę. Zapewniamy zapoznanie się z branżą od strony praktycznej. Kurs w Ośrodku Szkolenia Operatorów gwarantuje:

 • zapoznanie kursantów z budową sprężarek, dmuchaw, ssaw, kompresorów oraz instalacji sprężonego powietrza;
 • przygotowanie pracowników do samodzielnej pracy z urządzeniami tego typu;
 • przeszkolenie w zakresie podstawowych problemów dotyczących danego typu sprężarki;
 • zaznajomienie z najczęściej występującymi usterkami.

Program szkolenia zakłada zdobycie wiedzy z zakresu urządzeń służących do automatycznej regulacji powietrza, metod regulacji wydajności sprężarek i najważniejszych parametrów sprężarek, dmuchaw i ssaw. Ponadto, kursanci uczą się wykonywania czynności związanych z uruchamianiem i zatrzymywaniem sprężarek różnego typu. Słuchacze zapoznają się także z aktami prawnymi dotyczącymi eksploatacji oraz dozoru.

 

Zdobyte kwalifikacje

Pozytywny wynik egzaminu państwowego umożliwia absolwentowi szkolenia:

 • zatrudnienie przy obsłudze, przeglądach i konserwacji pomp i sprężarek oraz instalacjach sprężonego powietrza,
 • uzyskanie uprawnień w kategoriach:
  • „E” – eksploatacji pomp, sprężarek i sprężonego powietrza,
  • „D” – dozoru nad eksploatacją pomp i sprężarek.

 

Miejsce szkolenia

Szkolenia na sprężarki odbywają się w naszych oddziałach na terenie całego kraju. Oferujemy również szkolenia w formie zamkniętej dla grup zorganizowanych – wówczas dojeżdżamy do klienta.

instalacja sprężonego powietrza

Dlaczego ODK ERGON?

Ukończenie organizowanego przez nas szkolenia pozwala zdobyć niezbędną wiedzę do samodzielnego i bezpiecznego kierowania wózkiem jezdniowym. Oferowany przez nas kurs zapewnia teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie. W trakcie szkolenia stawiamy na kompleksowe podnoszenie kwalifikacji naszych kursantów. Posiadamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie, w tym czasie przeszkoliliśmy tysiące osób.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących naszej oferty prosimy o kontakt – nasi pracownicy chętnie pomogą wyjaśnić wątpliwości. Zachęcamy do wybrania naszych usług!
Zespół Ośrodka Doskonalenia Kadr ERGON

Więcej informacji: