Rodzaje suwnic

Suwnice są urządzeniami zaliczanymi do dźwignic, czyli przeznaczone są do przemieszczania pionowego i poziomego ładunków. Dzięki swojej konstrukcji suwnice umożliwiają przemieszczanie ładunków poprzez ich podnoszenie i opuszczanie na przestrzeni wyznaczonej konstrukcją oraz torem jazdy.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje suwnic:

  • pomostowa (natorowa)
  • bramowa
  • podwieszona

Suwnice różnią się one swoją konstrukcją i miejscem montażu. Najczęściej wykorzystywane są w halach przemysłowych, na składowiskach, na bocznicach kolejowych oraz w stoczniach. W zależności od typu suwnicy operator może obsługiwać ją z poziomu ziemi albo z kabiny operatora. Sterowanie może odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo.

Suwnica pomostowa
Suwnica pomostowa, która określana jest również jako natorowa, stosowana jest przede wszystkim w halach przemysłowych. Na suwnicę pomostową składają się kratownicowy pomost na szynach, po którym porusza się cięgnik (urządzenie dźwigowe służące do przemieszczania ładunków).

Suwnica bramowa
Suwnice bramowe – także określane jako bramownice, spotykane są przede wszystkim na zewnątrz. Mają duże gabaryty i służą do przenoszenia dużych ładunków. Składają się z pomostu zawieszonego na bocznych mostach i mogą posiadać dwie lub więcej bram. W przypadku suwnic bramowych bramy mogą poruszać się kołowo albo szynowo. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów urządzenia, na pomoście suwnicy bramowej znajduje się cięgnik.

Suwnica podwieszana
Suwnice podwieszane przeznaczone są do montażu pod konstrukcją dachową. Zabierają mniej przestrzeni i umożliwiają optymalne wykorzystanie wysokości pomieszczeń. Nowoczesne suwnice podwieszane mają najczęściej budowę modułową.

Zapraszamy na szkolenia UDT na suwnice do naszego Ośrodka Doskonalenia Kadr ERGON! Prowadzimy zajęcia w mieście Warszawa i innych miejscowościach na terenie Polski. Zachęcamy do zapisania się na kurs na suwnice – cena, terminy i lokalizacje dostępne są na naszej stronie. W razie pytań prosimy o kontakt.

Więcej informacji:

Operator suwnicy

 

Podstawowe konstrukcje suwnic

 

Przepisy związane z użytkowaniem suwnic

 

Kurs na Suwnice

 

Więcej informacji: