Spawanie światłowodów- metodyka pracy
Czym jest światłowód?
Najprościej mówiąc światłowód to przewód zbudowany z włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Został stworzony po to, by w sposób niezakłócony, przesyłać dane. Proces przekazu danych odbywa się za pomocą fali świetlnej, która osiąga ogromne prędkości – nawet do kilku Tb/s (terabitów na sekundę). Jego fenomen polega na tym, że działa niezależnie od warunków atmosferycznych. Porównując tradycyjną sieć miedzianych przewodów z wynalazkiem rewolucji technologicznej, połączenie światłowodowe jest bezkonkurencyjne. Stabilność transmisji danych przez światłowody sprawiła, że jest to obecnie najpopularniejsza usługa telekomunikacyjna. Warto dodać, że medium światłowodowe nie służy tylko do transferu danych internetowych. Ma także zastosowanie w przekazie najwyższej jakości sygnału telefonicznego czy telewizyjnego. Jednak, aby można było korzystać z tej innowacyjnej usługi, przed instalatorami jest kilka etapów pracy, m.in. spawanie.
Proces montowania
Instalowanie połączenia światłowodowego to nie lada wyzwanie. Najwięcej pracy czeka instalatorów, których zadania można podzielić na kilka etapów:
- prace związane z układaniem kabli,
- prace związane ze spawaniem,
- prace związane z instalacją
W tej części zajmiemy się etapem drugim, tj. spawaniem, które uchodzi za jedną z trudniejszych części pracy instalatorów przy montowaniu światłowodów.
Światłowody a spawanie
Po etapie dość prostego układania kabli, czas na etap, który wymaga precyzji i dokładności. Celem spawacza jest zespolenie złącz i łączenia włókien tworzących światłowody. Istnieje kilka metod, aby to osiągnąć. Wśród najpopularniejszych wymienia się: spawanie mechaniczne – przy użyciu złączy mechanicznych oraz spawanie termiczne przy użyciu spawarki oraz możliwość trzecia, czyli technika polerowania złącz i wklejania.
Spawanie mechaniczne
Jest zdecydowanie tańsza od opcji termicznej, jednak niezmiennie ma to swoją cenę – na nas spada ciężar perfekcyjnego wykonania spawu włókien. Jeśli jednak nie wszystko pójdzie po naszej myśli, może się okazać, że niestarannie wykonany spaw uniemożliwi prawidłowy przepływ danych. Co więcej, wybierając spawanie mechaniczne będą nam niezbędne takie narzędzia jak:
- nożyce do kabli,
- gilotyna do cięcia włókien,
- chusteczki bezpyłowe oraz odpowiedni alkohol,
- czy wizualny lokalizator uszkodzeń – zalecany przy tego typu pracach.
Spawanie termiczne
W spawaniu termicznym pierwszym sposobem na złączenie światłowodów jest wykorzystanie do tego narzędzia jakim jest spawarka. Do niedawna na rynku można było skorzystać tylko z tzw. spawarki starego typu. Ten wariant narzędzia był wyposażony w okular oraz w dwa obiektywy, służące jak najlepszemu ustawieniu włókien światłowodowych. Pamiętajmy, w tym przypadku precyzja jest najważniejsza! W tej wersji to użytkownik ustawiał parametry ręcznie. Jednak medium światłowodowe, bijące rekordy popularności, wymagało użyciu nowszych narzędzi. Tak też się stało – powstała nowoczesna, automatyczna spawarka. Opcja ustawienia włókien jest przeprowadzona automatycznie, a użytkownik może przypatrywać się całemu procesowi poprzez obraz z kamery. Nie musimy martwić się o tak ważne ustawienia i co za tym idzie precyzję, a czas pracy ulega niesamowitemu skróceniu.
Niestety im bardziej specjalistyczny sprzęt, tym koszt jego zakupu drastycznie się zwiększa. Tak jest i tym przypadku. Najwyższej jakości spawarki to wydatek szacowany na kilkadziesiąt tysięcy złotych – choć na rynku dostaniemy również wersję mnie zaawansowane w niższej cenie.
Technika polerowania złącz i wklejania
Jest to metoda, która swoją atrakcyjność zawdzięcza temu, że nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wybierając tę metodę z jednej strony oszczędzamy pieniądze, ale z drugiej musimy poświęcić więcej czasu. Ten sposób uchodzi za najbardziej czasochłonny i mało precyzyjny.
Ważne wskazówki
Niezależnie od wybranej metody, bardzo ważna jest długość uciętego włókna. Dlaczego? Każdy mechaniczny spaw oraz spawarka posiadają zespół określonych cech, własną specyfikację, do której należy się stosować. Nie biorąc pod uwagę tych cech szczególnych może dojść do ograniczonej transmisji danych bądź całkowitego uniemożliwienia ich przepływu. Drugą ważną wskazówką, jest kwestia dokładności i precyzji. Miejsca spawania światłowodów są bardzo wrażliwe, stąd tak ważna jest ich ochrona. Zaleca się, aby gotowe spawy umieścić w specjalnych puszkach. Tu pojawia się inny problem – standardowe puszki nie są wyposażone w miejsca przystosowane do spawów mechanicznych. Jest na to rozwiązanie w postaci specjalnych uchwytów, które umieszczone w puszkach dostosowują je do danego typu łączenia włókien. Doświadczeni spawacze zalecają ich użycie ze względu na jakość i wygodę, które z kolei wpłyną na końcowy efekt naszej pracy.