Czyli kilka słów o zbiornikach przenośnych, butlach wypełnionych różnymi rodzajami gazów.

Kto z nas nigdy nie spotkał się z widokiem gaśnicy w pomieszczeniu? Kawiarnia, szpital, szkoła, a nawet autobus – praktycznie w każdym miejscu użytku publicznego znajduje się urządzenie jakim jest gaśnica. Oczywiście, aby gaśnica mogła być użyta do celów swojego przeznaczenia, należy ściśle kontrolować jej sprawność. Służą temu badania okresowe organizowane przez Urząd Dozoru Technicznego. Badaniom podlegają zbiorniki gaśnicze. Wydaje Ci się, że nic nowego nie dowiesz się z tego artykułu? A czy wiedziałeś, że gaśnice do 6 kg nie muszą być kontrolowane przez UDT? To nie wszystko! Zajrzyj do wpisu blogowego, aby dowiedzieć się więcej na temat urządzeń ciśnieniowych, a dokładniej zbiorników przenośnych.

Czym są zbiorniki przenośne?

„Za zbiorniki przenośne w rozumieniu przepisów niniejszych uważa się zbiorniki, które zmieniają swe miejsce w czasie między napełnieniem a opróżnieniem, oraz zbiorniki pojazdowe (§ 2 p. 1)”. Tak brzmi fragment rozporządzenia Ministra przemysłu i handlu i budowie i stanie technicznym przenośnych zbiorników do gazów sprężonych, skroplonych i rozpuszczonych pod ciśnieniem. Szukając kolejnego wyjaśnienia tego rodzaju urządzeń, można natknąć się na definicję, która określa zbiorniki przenośne jako:

  • zbiorniki gaśnicze na czynnik gaśniczy,
  • butle aparatu oddechowego,
  • butle aparatów do nurkowania,
  • zbiorniki urządzenia specjalnego.

Specjalne uprawnienia

Aby legalnie korzystać ze zbiorników przenośnych, należy zgłosić ich eksploatację do właściwego organu. Co ciekawe, NIE KAŻDY zbiornik przenośny kwalifikuje się do zgłoszenia. Jaka jest więc zależność? Zbiornik ciśnieniowy należy zgłosić do Biura UDT lub Oddziału UDT w celu uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację, jeżeli:

V – pojemność w dm3 (litrach)

P – nadciśnienie w barach – jest to nadciśnienie określone przez producenta zbiornika lub nadciśnienie nastawy zaworu bezpieczeństwa

Nadciśnienie > 0,5 bar

Jeszcze nie jesteś pewna/y czy zgłaszać eksploatację swojego zbiornika przenośnego do komórki UDT? Pamiętaj, że dozorowi technicznemu nie podlegają takie zbiorniki jak:

  • zbiorniki w instalacjach ziębniczych o iloczynie nadciśnienia i pojemności ≤ 300 bar x dm3
  • zbiorniki w instalacjach chłodniczych z rur o średnicy DN≤ 25 z kolektorami i rozdzielaczami o pojemności każdego z nich ≤ 100 dm3 i przekroju ≤ 2 dm3
  • zbiorniki stanowiące obudowę urządzeń elektrycznych, przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych
  • grzejniki i nagrzewnice powietrza

Badania okresowe

W związku z tym, że niektóre zbiorniki przenośne podlegają dozorowi UDT, istotną kwestią stają się także badania okresowe. Tego typu badania są formą dozoru UDT i w zależności od rodzaju zbiornika, odbywają się w określonych odstępach czasowych. Jak wygląda to w praktyce? Badania okresowe prowadzi się w postaci:

  • rewizji wewnętrznych, a dla rurociągów jako rewizja główna;
  • prób ciśnieniowych,
  • rewizji zewnętrznych.

Co jeszcze należy wiedzieć o badaniach okresowych? Badaniom okresowym podlegają zbiorniki przenośne oznaczone cechą inspektora polskiego organu dozoru technicznego lub oznakowane CE z naniesioną naklejką informującą o dacie następnego badania okresowego. Badania okresowe przeprowadzane są przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego na wniosek eksploatującego lub działającego w jego imieniu przedstawiciela.