Zastosowanie i rodzaje wózków widłowych
Wózki widłowe to najpopularniejsza nazwa dla wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Urządzenia te służą przede wszystkim do przenoszenia lub przewożenia elementów o znacznym ciężarze. Są wykorzystywane najczęściej w magazynach, firmach budowlanych czy w branży logistycznej.
Podział wózków ze względu na zasilanie
Wózki widłowe możemy podzielić na rodzaje zasilania. Wyróżniamy wózki gazowe, spalinowe oraz elektryczne. Gazowe i spalinowe zazwyczaj są wykorzystywane na otwartej powierzchni. W przypadku użytkowania ich w zamkniętych pomieszczeniach, muszą być wyposażone w specjalistyczny filtr. Doskonale sprawdzą się na różnego rodzaju nierównościach, ponieważ posiadają napęd na cztery koła, który zapewnia im lepszą przyczepność.
Wózki z napędem elektrycznym zwykle są stosowane w pomieszczeniach. Bardzo często są wyposażone w jasne koła, które nie brudzą powierzchni przy manewrowaniu. W sprzedaży są dostępne urządzenia z napędem na cztery lub trzy koła. Te drugie są znacznie bardziej zwrotne, dlatego doskonale sprawdzą się w wąskich i krętych przestrzeniach.
Podział wózków ze względu na przeznaczenie
Wózki można podzielić także ze względu na ich zastosowanie, przy takich kryteriach wyróżniamy 9 typów:
- Boczne – zgodnie z nazwą umożliwiają boczny załadunek. Zazwyczaj są wykorzystywane do transportu elementów o nietypowych wymiarach, ponadto wyróżnia je wysoki zasięg w górę oraz zwrotność. W przypadku tego sprzętu charakterystyczne jest umiejscowienie operatora, który siedzi bokiem do kierunku jazdy.
- Czołowe – potocznie zwane widlakami, są najczęściej spotykanym rodzajem wózków wykorzystywanym w firmach, z ich pomocą można przenosić towar, którego ciężar jest równoważony za pomocą wagi samego wózka. Zazwyczaj są wykorzystywane do transportu elementów wewnątrz zakładowym.
- Systemowe – ten rodzaj może pobierać palety z towarem obustronnie. Ponadto jest zwrotny, dzięki czemu można nim operować w wąskich pomieszczeniach, a do tego posiadają zdolności przeładunkowe, które sprawdzają się przy szybkim kompletowaniu zamówień i pozwalają na zwiększenie efektywności transportu.
- Podnośnikowe – zwane inaczej wózkami teleskopowymi, ze względu na swój bardzo wysoki zasięg zarówno w górę jak i boki, sprawdzą się w szczególności w magazynach, gdzie pozwolą na optymalizację powierzchni, ten rodzaj wózków może być sterowany tradycyjnie lub za pomocą dyszla przez operatora, który będzie szedł obok urządzenia.
- Wysokiego składowania – dzięki specjalistycznej konstrukcji masztu umożliwiają składanie i podnoszenie towarów nawet na wysokość kilkunastu metrów. Dzięki swoim rozmiarom są w stanie bardzo sprawnie poruszać się i przenosić palety z gęsto zastawionych przestrzeni. Podobnie jak w przypadku widlaków operator siedzi bokiem do kierunku jazdy, jednak tym co je odróżnia od wózków czołowych jest wysokość masztu, który można przesuwać do przodu i do tyłu.
- Podwieszane – można powiedzieć, że jest to przenośna wersja widlaka, z tą różnicą, że można go przyczepić do samochodu i transportować razem z towarami, są stosowane zarówno do załadunku jak i rozładunku towarów niezależnie od powierzchni po jakiej się poruszają.
- Skrętne – wyróżniają się niezwykłą zwrotnością, ponieważ mają skrętny maszt, który umożliwia precyzyjne manewry. Ich zastosowanie sprawdzi się w szczególności w halach produkcyjnych i magazynach, gdzie niezbędne jest dokładne operowanie ładunkiem.,
- Platformowe – przy zakupie tego rodzaju sprzętu trzeba się zastanowić do czego będzie używany, ponieważ producenci dają możliwość kupna wózka z dużą bądź małą platformą, w zależności od potrzeb. Ponadto można go wyposażyć w burty i rozbieralne boki, które sprawią, że ładunek nie wypadnie z platformy.
- Specjalizowane – ten rodzaj wózków sprawdzi się w przypadku, kiedy chcemy, aby operator był podnoszony razem z załadunkiem. Tego typu zastosowanie ma swoje miejsce w zakładach, gdzie jest wymagana niezwykła precyzja i kontrola nad towarem.
Kto może kierować wózkiem widłowym?
Zgodnie z ustawą o dozorze technicznym oraz obowiązującymi przepisami BHP, każdy operator ruchomych podestów oraz ładowarek teleskopowych musi posiadać odpowiednie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Ponadto rekomenduje się odbycie dodatkowych szkoleń przed przystąpieniem do pracy z tego typu urządzeniami, gdyż ich nieodpowiednie użytkowanie grozi niebezpieczeństwem.
Wózki widłowe do czego służą?
Wózki są sprzętem specjalistycznym i służą (niezależnie od rodzaju) do przenoszenia i układania towarów. Mogą okazać się niezbędnym urządzeniem w halach produkcyjnych czy magazynach, dlatego na początku działalności warto wziąć pod uwagę wynajem różnego rodzaju wózków, aby przekonać się, który rodzaj będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszych potrzeb. W przypadku, kiedy nie wiesz jaki rodzaj wózków sprawdzi się najlepiej, warto rozważyć wynajem od firm, które mają szeroką ofertę. Wybierając kilka modeli warto indywidualnie negocjować warunki.
Czynnikiem, który powinien być decydujący jest łatwo dostępny serwis oraz fachowe doradztwo. Jeśli wypożyczalnia nie ma własnego magazynu części zamiennych musisz liczyć się z wydłużonym czasem ewentualnej naprawy, który niejednokrotnie może potrwać do kilku miesięcy ze względu na trudno dostępne elementy budowy wózka. Ponadto zwróć uwagę na odległość serwisu od siedziby Twojej firmy. Pamiętaj, że biuro przedstawiciela wypożyczalni nie jest serwisem.
Pytania i odpowiedzi
Czy zwykłe prawo jazdy wystarczy, aby móc kierować wózkiem?
Nie, potrzebujesz uprawnień do kierowania wózkiem widłowym, które nadaje Urząd Dozoru Technicznego.
Jakie są ceny wózków widłowych?
Ceny wózków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości wózka.
Jaka jest najczęstsza przyczyna awarii wózków?
Elementem, który psuje się najczęściej są widły, wynika to zazwyczaj z nadmiernej lub nieprawidłowej eksploatacji urządzenia.