Ładowarki teleskopowe, zazwyczaj są kojarzone z pracami budowlanymi, ale dzięki jej funkcjonalności są coraz częściej spotykane w gospodarstwach rolnych. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym dowiecie się jak są wykorzystywane wózki jezdniowe przez rolników. 

Zastosowanie ładowarek teleskopowych w gospodarstwie rolniczym 

Ładowarka teleskopowa w pracy gospodarstwa rolnego, może pełnić wiele funkcji. Głównymi zadaniami urządzenia jest praca z transportem złożonym z ciężkich ładunków. Jej udźwig wynosi nawet powyżej 20 ton. Praca na wysokości to duży atut ładowarek teleskopowych. Wysięgnik umożliwia podnoszenie ładunków i ludzi nawet na wysokość 30 m. Wielozadaniowość wózka specjalizowanego polega na tym, że możemy wyposażyć go w dodatkowy osprzęt i całkowicie zmienić jego zastosowanie. Z łatwością przekształcimy ładowarkę w podnośnik a nawet w ciągnik. 

Najczęściej wybierany osprzęt w ładowarce teleskopowej: 

  • łyżki,
  • chwytaki, 
  • widły,
  • kosiarki. 
ładowarka podczas pracy na polu

Przez zamontowany osprzęt nasza ładowarka zyskuje nowe zastosowanie i może pełnić kilka funkcji. Jedna ładowarka teleskopowa, może zastąpić nawet kilka maszyn rolniczych! 

Najpopularniejsze modele ładowarek teleskopowych, wykorzystywanych w rolnictwie: 

  • JCB 531–70 Agri Plus; 
  • Weidemann T5625 CX80;
  • Manitou Maniscopic MLT 634 Turbo 120 LSU;
  • New Holland LM5040 Plus; 
  • Claas Scorpion 7030;
  • Bobcat T3571.

Wymienione modele z łatwością mogą zastąpić ciągniki i inne maszyny rolnicze, ładowarki posiadają wzmocnioną moc silnika. Niektóre modele są także wyposażone w hak, do którego możemy przyczepić naczepę tak jak w przypadku traktorów. 

Układanie snopków siana 

Po zamontowaniu chwytaków do bel lub wideł, ładowarka teleskopowa bez problemu, poradzi sobie z załadunkiem i rozładunkiem snopów siana. W tym przypadku nie obejdzie się bez użycia maszyny, wynika to z wagi i rozmiaru ładunku. Ładowarka bez trudu przetransportuje nasz ładunek na wymaganą odległość i ułoży zebrane snopy. 

Transport paszy 

ładowarka teleskopowa na polu

Ładowarka świetnie sprawdzi się w transporcie sypkich ładunków. W tym przypadku konieczne będzie zamontowanie łyżki z chwytakiem, dzięki temu z łatwością przetransportujemy paszę dla zwierząt z silosu do zagrody. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie dla rolników, którzy nie będą musieli wozić paszy na taczce czy w ciężkich workach.  

Prace wysokościowe 

Wózki jezdniowe cechują się także pracą na wysokościach. W zależności od modelu mogą podnieść zasięg ramienia nawet o kilkadziesiąt metrów. Dzięki zamontowanej platformie w ładowarce teleskopowej bez problemu dostaniemy się na wymaganą dla nas wysokość. Funkcja ta przydatna jest przy takich pracach jak np. naprawa i modernizacja budynków gospodarczych. Zakres prac wysokościowych obejmuje m.in. czyszczenie rynny czy naprawy dachu.  

Ładowarki teleskopowe to dość uniwersalne maszyny, które znacznie przyśpieszą i ułatwią prace na roli. Co raz częściej te maszyny są wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. Ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. 

Pytania i odpowiedzi

Jaki jest najczęściej wybierany osprzęt ładowarek teleskopowych, stosowanych w rolnictwie?

Do najczęściej wybieranego osprzętu należą m.in. widły, chwytaki i łyżki. 

Jakie są najpopularniejsze modele ładowarek teleskopowych, stosowanych w gospodarstwie rolnym?

Do najpopularniejszych modeli ładowarek teleskopowych należą m.in. JCB 531–70 Agri Plus, Weidemann T5625 CX80, Manitou Maniscopic MLT 634 Turbo 120 LSU.