Podesty ruchome zaliczane są do dźwignic służących do pracy na wysokościach. To grupa maszyn ułatwiająca przemieszczanie się osób i materiałów w określone miejsce zarówno w pionie jak i poziomie. Podest złożony jest z platformy podnoszonej na dźwigniku lub zawieszonej na cięgniku. Zasilany jest napędem spalinowym lub elektrycznym. 

Do obsługi podestów ruchomych potrzebne jest zdobycie uprawnień UDT. Podczas kursu słuchacz przyswoi wiedzę z budowy maszyn, eksploatacji urządzeń, zasad bezpieczeństwa i bhp. Godziny teoretyczne utrwalane są następnie w praktyce przy obsłudze sprzętu. 

Podział obsługi urządzeń w kategoriach UDT: 

  • I P – podesty samojezdne koszowe (zwyżki), przewoźne (podczepiane do pojazdów), nożycowe wolnobieżne; 
  • II P – podesty stacjonarne, wiszące i masztowe. 

Podesty ruchome przejezdne są najbardziej popularnym sprzętem wykorzystywanym w pracach budowlanych i magazynowych: 

  • podesty koszowe są bezpieczne i wygodne do pracy, Platforma zabezpieczona jest barierką, która chroni przed upadkiem z wysokości.  Cechują się łatwym i szybkim dostępem do rożnych obszarów. Dodatkowo mogą stanowić alternatywę dla rusztowań; 
  • podesty przewoźne montowane są na podwoziu przyczepy, mają charakterystyczny kształt podstawy nazywany pająkiem; 
  • podesty wolnobieżne charakteryzują się własnym napędem. Składają się z konstrukcji na podwoziu, na którym zamontowana jest platforma. Drugim ich rozróżnieniem jest podział na podesty wolnobieżne nożycowe, przegubowe oraz teleskopowe. 

W kategorii drugiej występują: 

  • podesty stacjonarne, które umożliwiają przemieszczanie narzędzi, osób, materiałów na wysokości w wyznaczonym, stałym miejscu; 
  • podesty ruchome wiszące zawieszone są na linach z dachu budynku. Kosz podestu operowany jest za pomocą wciągarki; 
  • podesty masztowe, w których platforma podnoszona znajduje się na maszcie zamontowanym na podwoziu. Umożliwia to przejazd urządzenia. 

Rodzaje podestów ruchomych umożliwiają dostosowanie maszyny do miejsca pracy. Mogą różnić się parametrami technicznymi takimi jak: udźwig, wymiary i zasięg platformy, obszar roboczy przystosowany do pracy, prędkość podnoszenia i obrotu wysięgnika. To podstawowe dane, dzięki którym można dobrać indywidualnie podest do specyfiki zadań.