Zima to czas wyzwań dla alpinistów przemysłowych. Niesprzyjające warunki pogodowe wymagają skupienia i zachowania szczególnej ostrożności, by móc bezpiecznie wykonać swoją pracę. Wzrasta poziom odpowiedzialności za to, by nie narazić siebie ani innych na zagrożenia, jakie niesie za sobą zimowa praca na wysokościach.  

Zachowanie bezpieczeństwa i SOI 

Nie każdy alpinista powinien podejmować się pracy zimą. Okres ten wymaga odpowiedzialnych, a przede wszystkim doświadczonych, z odpowiednim przeszkoleniem pracowników. Dlatego, poza aktualnymi badaniami, wymagane są regularne szkolenia i uprawnienia do prac wysokościowych zimą.  

To alpinista bierze na siebie odpowiedzialność bezpiecznego poruszania się podczas prac na specjalistycznym sprzęcie. Również na nim spoczywa bezpieczeństwo osób poruszających się wokół jego miejsca pracy. Dlatego też, taki pracownik ma obowiązek zaznaczyć teren, który jest zagrożony podczas trwania zlecenia. Do zabezpieczenia można wtedy użyć, np. taśmy ostrzegawczej. 

Poza podstawowym sprzętem do wspinaczki, niezbędne będą Środki Ochrony Indywidualnej:  

  • specjalistyczny kombinezon chroniący przed niskimi temperaturami,  
  • ocieplane, wodoodporne buty z podeszwą antypoślizgową, 
  • kamizelka odblaskowa, 
  • kask ochronny z wymogami normy EN 397 do pracy na wysokościach, 
  • szelki bezpieczeństwa z wymogami normy EN 361. 
prace wysokościowe zimą

Warto zaznaczyć, że należy mieć przynajmniej jeden zestaw sprzętu ratunkowego do ewentualnej ewakuacji, a pracowników powinna bezpośrednio nadzorować osoba nimi kierująca.  

Zimowe prace na wysokościach 

Mogłoby się wydawać, że zima to czas przestoju w pracy alpinisty przemysłowego. Jest to jednak błędne stwierdzenie, gdyż w miesiącach zimowych istnieje cały szereg prac wykonywanych przez doświadczonych pracowników wysokościowych. 

Usuwanie śniegu i lodu 

Nadmiar zalegającego śniegu i lód zwisający z dachu czy zatykający rynny to jedne z największych zagrożeń zimą. Są one niebezpieczne dla ludzi przechodzących obok budynku, na którym kumulują się opady. Tworzą także zagrożenie dla samej konstrukcji budynków, co może spowodować zapadnięcie obiektu. 

Technika odśnieżania pokryć dachowych 

Choć nie wydaje to się skomplikowaną czynnością, warto jednak pamiętać o pewnych zasadach dotyczących tego, jak odśnieżać dach. Oto kilka prostych zasad: 

  1. Zaznacz strefę zagrożoną wokół budynku, czyli tę, gdzie będzie spadał zsypywany śnieg. 
  1. Używaj sprzętu, który nie uszkodzi pokrycia dachowego, tj. odpowiednie buty i sprzęt wspinaczkowy zapięty w odpowiednich miejscach. 
  1. Uważaj na instalacje, jakie zamontowane są na dachu. 
  1. Nie gromadź na dachu i nie twórz zasp ze śniegu, który usuwasz. 
  1. Zlodowaceń nie usuwaj mechanicznymi sposobami. 

Przegląd systemów odśnieżających 

Coraz popularniejsze stają się systemy odśnieżające pokrycia dachowe. Czy więc takie systemy mają coś wspólnego z alpinistami przemysłowymi, skoro to one usuwają opady z dachu? Oczywiście, że tak. Systemy odśnieżające wymagają regularnych przeglądów stanu technicznego, co należy do obowiązków pracowników wysokościowych.  

Mycie okien 

Ogromna ilość okien wieżowców narażona jest na zabrudzenia. Dlatego, również zimą alpiniści świadczą usługi mycia okien. 

alpinista myjący okna

Wieszanie billboardów 

Regularne zmiany billboardów to jedna z najpopularniejszych usług. Jest świadczona przez cały rok, bez względu na porę roku. 

Wieszanie karmników i budek dla ptaków 

Coraz większa świadomość ludzi i troska o otoczenie sprawiły, że zimą wzrasta również zainteresowanie działalnością proekologiczną. Coraz więcej miłośników przyrody decyduje się na instalacje karmników i budek lęgowych dla ptaków. 

Zimą praca alpinistów przemysłowych wiąże się z większą odpowiedzialnością. To nie tylko podstawowa wiedza na temat wspinaczki, ale również szereg określonych zasad. Doświadczenie i szkolenia z zakresu prac w trudnych warunkach atmosferycznych to tylko nieliczne z wymogów stawianych alpinistom przemysłowym w okresie zimowym. 

Pytania i odpowiedzi

Czy jako początkujący alpinista mogę się podjąć prac zimą?

Prace na wysokościach są przeznaczone dla odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych alpinistów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z alpinizmem przemysłowym postaw na dokształcenie się i zdobywaniu doświadczenia wspinaczkowego. Nie podejmuj się zadań, podczas których nie będziesz wiedzieć jak zareagować. Nieodpowiedzialna praca na wysokościach zimą to zagrożenie dla Twojego zdrowia, a nawet życia. 

Jak samodzielnie odśnieżyć dach?

Samodzielne odśnieżenie dachu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wiąże się z ryzykiem poślizgnięcia. Warto więc zaufać specjalistom. Alpiniści przemysłowi posiadają umiejętności wspinaczkowe, specjalistyczny sprzęt i niezbędną wiedzę na temat skutecznego odśnieżania dachu.