Zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest większe niż mogłoby się zdawać i mimo tego, że nie dostrzegamy jego powszechnego użycia w naszej codziennej rutynie nie oznacza to, że wcale go tam nie ma. Przykładowo nasze opony od roweru czy samochodu są napompowywane przy pomocy odpowiedniego kompresora powietrza. Co więcej możemy wyróżnić ich uniwersalne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także gospodarstw domowych, transporcie materiałów sypkich oraz technice. Sprawdzają się przy napędzaniu narzędzi, malowaniu, podnoszeniu ciśnienia w układach czy pompowaniu opon samochodowych. Służą także w przetłaczaniu gazu ziemnego oraz ładowaniu silników spalinowych, do których wypełniania przedstawionych funkcji należy sprężarka przemysłowa – wymaga ona posiadania specjalistycznych uprawnień. Ale czym właściwie jest sprężarka?

Jest to maszyna energetyczna, która zwiększa ciśnienie powietrza bądź gazu. W swoich głównych założeniach odpowiedzialna jest za konwersję (przekształcenie) energii. Dokonuje się ona stopniowo najpierw transformując energię elektryczną, dostarczoną do silnika, na energie kinetyczną – wprawia ona w ruch wałek napędzający blok sprężarkowy, co doprowadza do właściwej konwersji energii. Jej skutkiem są przemiany termodynamiczne, które „sprężają” gaz. Podczas całego trwania opisanego wyżej procesu wytwarza się spora ilość ciepła, która jest zatrzymywana przez odpowiedni układ chłodzenia – zapobiega przegrzaniu urządzenia.

Sprężarka i inne urządzenia.

Rodzaje sprężarek:

Każde urządzenie dzieli się na różne rodzaje ze względu na elementy konstrukcyjne oraz typy konstrukcji, stąd możemy podzielić sprężarki na wyporowe i przepływowe.

Uprawnienia oraz kurs

Aby uzyskać potrzebne uprawnienia należy zaliczyć egzamin przed komisją UDT, do którego można podejść zaraz po ukończeniu odpowiedniego kursu. Pozytywny wynik zapewnia zdobycie potrzebnych zaświadczeń do wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Co należy zrobić, aby przedłużyć ich ważność? Najpierw składamy wniosek do wspominanego przez nas wcześniej UDT, który wydał uprawnienia, nie później niż trzy miesiące niż przed upływem terminu. Co więcej należy złożyć oświadczenie, że w ciągu ostatnich pięciu lat, minimum przez trzy lata obejmowano stanowisko związane z obsługą sprężarek. Wymagane dokumenty można przesłać drogą elektroniczną lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

A co z kursem? Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON ma dla państwa nową ofertę – kurs obsługi sprężarek, kompresorów, ssawek, dmuchaw oraz instalacji sprężonego powietrza. Jesteśmy firmą działającą na rynku szkoleniowym od zeszło piętnastu lat, posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę o bogatym doświadczeniu zawodowym, co więcej oferujemy konkurencyjne ceny oraz kompleksowe szkolenie zapewniające kandydatom potrzebną wiedzę, jak i umiejętności praktyczne z zakresu obsługi wymienionych wyżej urządzeń. Nasze oddziały rozsiane są na terenie całej Polski, zapewniając profesjonalną usługę wszystkim klientom niezależnie od poziomu zaawansowania – tworzymy grupy na podstawie wstępnego testu kompetencji, który określa predyspozycje oraz umiejętności uczestnika, w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić państwu progresywny system nauczania. Nasze wykłady odbywają się zdalnie za pomocą webinarów – transmisji audio-wideo w czasie rzeczywistym – oraz zajęć praktycznych na terenie naszego placu manewrowego lub w siedzibie klienta, jeśli jest to grupa zorganizowana (dla których przewidziane są rabaty). Na naszej oficjalnej stronie internetowej szkolenia-udt.pl znajdą państwa cennik oraz pozostałą ofertę usług szkoleniowych świadczonych przez OSO.