Firma ERGON specjalizuje się w przeprowadzaniu szkoleń w różnych dziedzinach pracy. W swojej ofercie szkoleniowej posiadamy szeroki zakres kursów takich jak onshore i offshore. Wszystkie szkolenia i kursy w naszym ośrodku są przeprowadzane zgodnie z wymaganiami kwalifikacyjnymi Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). 

Program szkolenia 

Program nauczania jest podzielony na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia w naszym ośrodku są opracowane przez doświadczonych specjalistów i wykwalifikowanych instruktorów. 

Program zajęć jest prowadzony według aktualnych norm i zasad zgodnych z ISO. 

Część teoretyczna zawiera takie zagadnienia jak: 

 • podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pracy, 
 • obowiązujące przepisy prawne, 
 • analiza zagrożenia i plan awaryjny, 
 • analizy powypadkowe, 
 • zapoznanie z procedurą przed wejściem na pokład śmigłowca. 

Część praktyczna obejmuje m.in.: 

 • wydobywanie ropy naftowej i gazu, 
 • poszukiwanie złóż surowców na dnie morza, 
 • bezpieczną podróż śmigłowcem oraz opuszczanie go w przypadku zagrożenia, 
 • prawidłowe założenie kamizelek i użycie aparatu ucieczkowego, 
 • dbanie o bezpieczne stanowisko pracy, 
 • ogłoszenie alarmu podczas zagrożenia, 
 • zlokalizowanie pożaru i użycie środków gaśniczych, 
 • udzielenie pierwszej pomocy, 
 • obsługę maszyn i narzędzi podczas wykonywania zadań. 

Banksman i slinger 

platforma wiertnicza

Kurs przygotowujący do pracy na stanowisku banksmana i slingera dotyczy użytkowania oraz nadzorowania dźwigów na morzu. Podczas szkolenia kandydaci zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu przemieszczania, zawieszania ładunków oraz zachowania bezpieczeństwa, którego należy przestrzegać podczas użytkowania urządzenia. Wymagania i kompetencję są zgodne z ISO 23853:2018. 

Kurs na ładowarki teleskopowe 

Wózki jezdniowe takie jak ładowarka teleskopowa to bardzo uniwersalne urządzenie. Dzięki wymiennemu osprzętowi, możemy całkowicie zmienić jej funkcję i zastosowanie. Możemy z łatwością przekształcić ładowarkę w podnośnik czy nawet platformę roboczą, swoje zastosowanie znajduje w każdej dziedzinie pracy. Uczestnicząc w szkoleniu, według normy ISO 26676 zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności do wykonywania pracy z tym urządzeniem. Pozytywny wynik egzaminu nadaje uprawnienia do użytkowania maszyny.  

Malarz-piaskarz na projektach offshore 

Na kursie zapoznasz się z bezpiecznymi technikami z zakresu piaskowania-śrutowania oraz malowania powierzchni metalowych. Nauczysz się m.in. zabezpieczeń antykorozyjnych, konserwacyjnych stosowanych w przemyśle morskim i lądowym. Po ukończonym kursie z łatwością wykonasz zabezpieczenia antykorozyjne z obsługą odpowiedniego sprzętu. Po pozytywnym zaliczeniu kursu zdobędziesz certyfikat, który jest zgodny z aktualnymi wymogami opracowanymi przez norweski przemysł naftowy dla firm z branży petrochemicznej NORSOK M-501. 

NORSOK to seria standardów opracowanych przez norweski przemysł naftowy dla firm z branży petrochemicznej. 

Kursy alpinistyczne 

alpinista przemysłowy z dostępem linowym

Przeprowadzamy kursy alpinistyczne, w dostępie budowlanym i linowym. Podczas zajęć zapoznasz się z technikami wiązania węzłów i ich bezpiecznym użytkowaniem. Szkolenie przygotuję Cię do prac wysokościowych i asekuracji Twojej jak i otoczenia znajdującego się obok. Po ukończonym kursie z łatwością będziesz poruszać się po linie i rusztowaniu. Program nauczanie jest przystosowany do obowiązujących norm BS 8454. 

Jesteśmy w trakcie przygotowań nowego kursu GWO onshore składającego się z 4 modułów dla techników, którzy pracują na turbinach lądowych.  

Realizacja szkoleń składająca się z 4 modułów: 

 • pierwsza pomoc – FA – First Aid, 
 • ręczne prace transportowe – MH – Manual Handing, 
 • praca na wysokości – WAH – Work at Heights, 
 • ochrona przeciwpożarowa – FAW – Fire Aweraness. 

Gdzie przeprowadzamy szkolenia? 

Szkolenia przeprowadzamy na terenie całej Polski, posiadamy ośrodki szkoleniowe w większych miastach na terenie kraju. Oferujemy dojazd do klienta pod wskazany adres, a wykłady teoretyczne mogą zostać przeprowadzone online.  

Dla kogo kierowany jest kurs? 

Kurs przeznaczony jest dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę m.in. w przemyśle naftowym i gazowym na morzu, oraz dla tych które już pracują na wodzie i chcą poszerzyć swoje kwalifikacje i umiejętności. Praca na tym stanowisku nie należy do najprostszych i trzeba mierzyć się z napotykającymi trudnościami. 

Certyfikat 

Aby rozpocząć pracę na platformach wiertniczych lub wydobywczych na Morzu Norweskim, konieczne jest zdobycie certyfikatu MEWP ISO 18878. Dokument jest ważny w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Danii a także jest honorowany w innych krajach. Certyfikat jest konieczny do przeprowadzania prac na wysokości powyżej 2 metrów. Po ukończonym kursie delegat zdobywa uprawnienia do wykonywania prac na morzu i lądzie, które są ważne przez 4 lata. Certyfikat jest zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację OPITO. 

Warunki przystąpienia do kursów: 

 • ukończone 18 lat, 
 • wykształcenie minimum podstawowe, 
 • brak przeciwskazań medycznych. 

Pytania i odpowiedzi

Jaki jest potrzebny certyfikat do pracy z użyciem platformy wiertniczej na Morzu Norweskim?

Do wykonywania pracy na Morzu Norweskim przy użyciu platform wiertniczych lub wydobywczych, konieczne jest zdobycie certyfikatu MEWP ISO 18878. 

Z jakim dostępem są przeprowadzane kursy alpinistyczne?

W naszym ośrodku prowadzimy kursy alpinistyczne z dostępem linowym i budowlanym. 

Czy szkolicie operatorów na ładowarki teleskopowe?

Tak, w naszej ofercie m.in. szkolimy operatorów na wózki specjalizowane podnośnikowe, takie jak ładowarki teleskopowe. 

Kto zatwierdza certyfikat MEWP ISO 18878?

Certyfikat MEWP ISO 18878 jest zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację OPITO, która swoją główną siedzibę ma w Wielkiej Brytanii.  

Więcej informacji: