Większość ludzi siedząc w swoich domach czy mieszkaniach nie zastanawia się nad tym skąd pochodzi ciepło wytwarzane przez grzejniki. W Polsce systemy CO używane są nie tylko do ogrzewania domów jednorodzinnych za pomocą małych pieców, ale też palacz kotłów co i piecówbudynków mieszkalnych, szkół lub biurowców przy użyciu skomplikowanych i potężnych maszyn. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie ma nic trudnego w pracy palacza i że jego zadaniem jest jedynie dorzucanie paliwa na palenisko kotłów. Jest to jednak praca, która wymaga ogromnej odpowiedzialności oraz odpowiednich kwalifikacji pracownika. Osoba zainteresowana pracą na tym stanowisku powinna przejść specjalne szkolenie kończące się egzaminem państwowym, dzięki któremu otrzyma uprawnienia grzewcze po pozytywnym wyniku testu. Po zakończeniu kursu może zajmować się montażem, obsługą, drobnymi remontami, konserwacją, pracami pomiarowo- kontrolnymi instalacji grzewczych oraz nadzorem nad poprawnym funkcjonowaniem pieca. Każdy kursant, który otrzyma certyfikat zdobywa uprawnienia do obsługi kotłów na paliwa płynne i stałe, nadzór i kontrolę sieci i instalacji cieplnych, wymienniki ciepła, obsługę pieców przemysłowych, sprężarek, wentylatorów, dmuchaw, pomp i ssaw. Podstawowym zajęciem palacza jest obsługa kotłów. Większość mieszkań ocieplane jest dzięki systemowi centralnego ogrzewania, które jest przez nie zasilane. Dostarczają one ciepłą wodę, energię cieplną, parę technologiczną do budynków komercyjnych czy mieszkalnych oraz do rożnego rodzaju zakładów przemysłowych. Na szczęście osoby z uprawnieniami palacza są bezustannie poszukiwane dzięki srogim zimom jakich co roku doświadczamy. W naszym kraju pracownik kotłowni jest niezbędny. Ogrzewane muszą być nie tylko domy i mieszkania, ale również galerie handlowe, restauracje, salony, urzędy, zakłady produkcyjne czy instytucje publiczne, usługowe oraz naukowe. Pracę na tym stanowisku zawsze będzie można znaleźć. Szczególnie posiadając kwalifikacje na kotły wodne rusztowe, ale także gazowe, parowe lub zwykłe piece.

 

Jak przebiega kurs?

Chcąc zdobyć odpowiednie kwalifikacje uprawniające do pracy na stanowisku palacza należy wziąć udział w szkoleniu indywidualnym lub grupowym- zorganizowanym dla konkretnego zakładu pracy. Kursy tego typu organizowane są na terenie całego kraju przez różne ośrodki. Grupowe nauczanie często przeprowadzane jest z dojazdem do klienta co ułatwia zebranie wszystkich pracowników danej firmy za jednym razem. Podejmując decyzję o szkoleniu indywidualnym warto zapoznać się z materiałem jaki będzie podczas niego poruszany, aby decyzja o nowej ścieżce kariery była w pełni przemyślana. Na szkoleniu palacza można dowiedzieć się m.in. na temat:

  • zasad BHP
  • organizacji pracy na tym stanowisku
  • przepisów o dozorze technicznym
  • obowiązków palaczy pieców
  • schematu kotłowni
  • eksploatacji kotłów
  • instalacji cieplnych oraz sieci
  • urządzeń pary wodnej i gorącej wody
  • paliw stałych i ciekłych
  • armatury i materiałów
  • prowadzenia rejestru odczytu mierników
  • oraz innych wiadomości z dziedziny techniki cieplnej

uczestnik podczas kursu

Ważnym elementem podczas szkolenia jest zdobycie wiedzy na temat wydajności kotłów oraz prawidłowego ustawiania parametrów ich pracy, a także kontrolowanie stanu technicznego urządzeń systemu grzewczego. Podstawowe wymagania do wzięcia udziału w szkoleniu to mieć ukończone 18 lat oraz wykształcenie minimum podstawowe. Dla pracodawców atutem jest wykształcenie techniczne, ale nie jest one oczekiwane. Jedynie dla osób zainteresowanych wyższymi zarobkami czy wykonywaniem innych prac oprócz ogrzewania obiektu, tj. prace organizacyjne, konserwatorskie czy porządkowe. Uprawnienia palacza są ważne przez okres 5 lat, kiedy należy je ponownie zdobyć biorąc udział w szkoleniu. Warto pamiętać, że jest to praca, w której liczy się dobra kondycja fizyczna, sprawny wzrok oraz nienaganny układ oddechowy i ruchowy. Zaletami są też dokładność, dyspozycyjność i sumienność ze względu na ogromną odpowiedzialność jaka towarzyszy pracownikowi tej branży. Osoba na tym stanowisku powinna umiejętnie odczytywać wyniki z aparatury pomiarowej, uruchamiać kotły centralnego ogrzewania, rzetelnie monitorować ich działanie, a także nadzorować system dostarczania paliwa, ciśnienie i temperaturę oraz prawidłowy ciąg powietrza. Od tych umiejętności zależy wydajność działania systemu, ale również bezpieczeństwo wszystkich, którzy znajdują się w danym budynku. Zarobki palaczy różnią się przede wszystkim pod względem obowiązków, ale też wielkości firmy zatrudniającej. Pracując w dużej firmie lub obiekcie można zarobić znacząco więcej, ponieważ pracownik ma za zadanie obsługę kilku pieców. Wpływ ma również dotychczasowy staż pracy, doświadczenie i uprawnienia. Średnia zarobków to 3000- 4000 tysięcy złotych brutto.

Istnieje wiele ośrodków szkoleniowych oferujących kurs obsługi i konserwacji pieców i kotłów CO. Większość z nich jest płatna, dlatego chcąc wybrać odpowiednią dla nas ofertę, warto zwrócić uwagę na tą która oprócz atrakcyjnej ceny oraz świadectwa uprawnień może zaproponować naukę pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów. Niektóre centra szkoleniowe dodatkowo zajmują się ewentualnym tłumaczeniem dokumentów, organizacją badań lekarskich, a także zapisaniem kursanta na egzamin po wcześniejszym uzgodnieniu daty, aby jeszcze bardziej ułatwić cały proces. Gwarancją usług najwyższej jakości zazwyczaj są opinie kursantów, którzy brali już udział we wcześniejszych szkoleniach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki osoby obsługujące instalacje i urządzenia cieplne o mocy powyżej 50kW zobowiązane są do uzyskania uprawnień G2/E w zakresie obsługi. Jednak niezależnie od mocy kotła każda osoba podejmująca pracę na stanowisku palacza musi być zapoznana ze specjalnym instruktażem.

Chcąc podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracy oraz zdobyć fach, który zawsze będzie przydatny w zaludnionych obiektach warto rozważyć szkolenie na palacza pieców i kotłów CO, na które zapotrzebowanie nie maleje od wielu lat.